Poronienie

Zdajesz sobie sprawę z tego, że utraty dziecka dotyczą mniej więcej 15% wszystkich ciąż? Niestety nadal zbyt mało się o tym mówi. Emocje, których doświadcza wtedy kobieta to zazwyczaj rozpacz, zdenerwowanie, frustracja, rozczarowanie… Wiele kobiet krzyczy, czemu to właśnie one musiały się zderzyć z taką sytuacją. Wtedy też pojawiają się przemyślenia, czy dostaną od losu szansę urodzenia zdrowego synka. Za przyczyną poronień może stać kilka wad. Zapoznaj się z naszym tekstem i sprawdź, co może powodować samoistne poronienie, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia takich sytuacji w przyszłości i uporać się z donoszeniem ciąży do samego końca!

We wpisie wspominamy także o sytuacjach, w których dziewczyna nie chce mieć dziecka lub nie jest gotowa na taki etap w swoim życiu. Co właściwie powinna zrobić? Jakie są sposoby — te bezpieczne i te ryzykowne na utratę ciąży? Więcej przeczytasz poniżej.

Poronienie

Na czym polega obumarcie płodu — samoistne zakończenie ciąży

Poronienie, obumarcie płodu , a również samoistne zakończenie ciąży wypada przed zakończeniem II trymestru ciąży. Niestety to standardowy objaw, który dotyka wiele kobiet na całym świecie. Mimo tak rozwiniętej medycyny nie znaleziono jeszcze metody na to, aby w każdym przypadku móc uchronić i utrzymać ciążę. Powody są różne, jednak niezależnie od sytuacji, jest to trudna chwila, z którą trzeba się pogodzić.

Ile kobiet zmaga się z problemem poronień?

Szacuje się, że co 4 kobieta doświadczyła w swoim życiu poronienia w pierwszym trymestrze ciąży. Szacuje się, że aż 80% poronień wypada na pierwsze 12 tygodni ciąży i wtedy też zazwyczaj kobiety nawet nie wiedzą, że nosiły pod sercem nowe życie i straciły ją… Wtedy do utraty ciąży dochodzi od razu po zagnieżdżeniu się zarodka w macicy, a utrata ciąży często wystąpić w czasie okresu, więc może być ono niezauważalne.

Tabletki poronne – przeczytaj również więcej na temat aborcji z użyciem tabletek!

Samoistne poronienie — objawy utraty ciąży

Najczęściej zauważalne objawy utraty ciąży to:

  • krew z dróg rodnych,
  • uciążliwy ból podbrzusza oraz przy lędźwiach,
  • długotrwałe skurcze,
  • brak symptomów pasujących do ciąży, czyli m.in.: nudności, nadmierna wrażliwość piersi,
  • brak tętna płodu podczas wykonywania wizyty ginekologicznej (od 5 tygodnia ciąży),
  • podwyższona temperatura,
  • dreszcze.


Ważne! W przypadku poronienia chybionego nie występują żadne widoczne symptomy. Wtedy ciało kobiety zachowuje się tak, jakby było wszystko w porządku. Niestety podczas badania USG ginekolog informuje o braku wyczuwalnego tętna u dziecka.

Objawy poronienia

Poronienie zagrażające

O poronieniu zagrażającym mówi się wtedy, gdy ciąża jest zagrożona, ale dziecko nadal ma wyczuwalne tętno. Objawia się krwawieniem z dróg rodnych – nie boli. Występuje zazwyczaj około 5-6 miesiąca ciąży i lekarz ginekolog dokładnie objaśnia, jak postępować w takiej sytuacji. Może być tak, że kobieta w ciąży będzie musiała zostać w szpitalu na kilka dni. W przypadku poronienia zagrażającego istnieje jeszcze możliwość uratowania dziecka — trzeba wtedy szczególnie zadbać o swoje zdrowie , a zwłaszcza płód i iść na L4. Czasami przepisywane są także specjalne lekarstwa.

Obumarcie płodu bez krwi

Krwawienie z dróg rodnych nie zawsze jest znakiem o obumarciu płodu, ale w takim wypadku błyskawicznie trzeba umówić się do lekarza oraz wykonać szereg badań podstawowych i nie tylko. Jeśli krwawienie jest duże, lekarz zleci obserwację całodobową w szpitalu. Krwawienie podczas ciąży bez względu na sytuację oznacza zagrożenie, dlatego należy wtedy szczególnie zadbać o swoje zdrowie i życie płodu.

Poronienie chybione

Poronienie zatrzymane, inaczej chybione jest wtedy, gdy mamy do czynienia z zakończeniem ciąży, jednak nie zostaje on wydalony z organizmu samoistnie nawet do 2 miesięcy po poronieniu.

Poronienie w toku

To bardzo bolesny rodzaj poronienia, podczas którego obserwuje się krew sączącą z dróg rodnych. W ujściu szyjki macicy zauważalne są nawet fragmenty płodu.

Poronienie niezupełne

Do poronienia niezupełnego dochodzi po 2 miesiącu ciąży i wtedy to następuje wydalenie jedynie część jaja płodowego, a pozostałości płodu zostają w jamie macicy.

Jak postępować w sytuacji poronień nawracających? Czy można im zapobiec?

O poronieniach nawracających (nawykowych) mówi się, gdy następują 3 utraty ciąży pod rząd. Takie obumarcia płodu , które nawracają można leczyć w klinice leczenia niepłodności. Przede wszystkim szczególnie ważny jest zdrowy tryb życia — odpowiednio dopasowana dieta, brak używek, spokojny sen, regularne uprawianie sportu , ale też brak stresu lub przynajmniej jego zmniejszanie.

W klinice leczenia płodności w pierwszej kolejności wykonywane są badania, które mają poprawnie określić co było powodem pierwszej utraty ciąży i określić, czy jesteśmy w stanie temu zapobiec w przyszłości i w jaki sposób.

Prawdopodobieństwo obumarcia płodu — dane statystyczne

Większość zakończeń ciąży dotyczy ciąż we wczesnym stadium — zazwyczaj około 2 miesiąca ciąży oraz dotyczy nawet co 5 ciąży! Zazwyczaj dzieje się to w I trymestrze ciąży. Badania wykazują, że aż 25% ciąż kończy się samoistną utratą przed rozpoczęciem 3 miesiąca.

Z jakiego powodu dochodzi do obumarcia płodu? Zobacz, jakie są najczęściej zaobserwowane przyczyny zakończenia ciąży i kiedy prawdopodobieństwo poronienia jest większe.

Powody obumarcia płodu

komplikacje hormonalne: to standardowe problemy związane z hormonami i utrzymaniem ciąży. Przyczyną główną mogą być choroby ogólnoustrojowe jak choroby tarczycy czy nieleczona cukrzyca, jednak także zespół policystycznych jajników.

choroby bakteryjne czy wirusowe i immunologiczne: odpowiedzialne są za obumarcie ciąży sporadyczne, a nie nawykowe. Ciało kobiety uważa chorobę za najgorszego przeciwnika, z którym trzeba wygrać, a ciążę ma za nadprogramowe obciążenie więc może dojść do utraty ciąży.

zmiany patologiczne związane z narządem rodnym kobiety: mowa tutaj o komplikacjach, które mogą powodować poronienie — mięśniaki, macica dwurożna lub jednorożna czy przegrodzona albo niewydolność szyjki macicy. To tylko kilka z możliwych zmian patologicznych.

wady bazujące na genach – płodu lub też nieprawidłowości w budowie macicy czy formowaniu się jaja płodowego: problemy związane z liczbą, czy budową chromosomów zarodka. Rzadko utrata płodu jest wynikiem wad genetycznych rodziców.

trombofilia, czyli problemy z krzepnięciem krwi: komplikuje to zagnieżdżenie się zarodka w macicy.

Jak wygląda poronienie

Ile trwa zakończenie ciąży?

Utrata dziecka trwają zwykle dłużej niż jeden dzień. Bywa i tak, że od obumarcia płodu mija nawet tydzień i dopiero symptomy poronienia są zauważalne i odczuwalne.

Czy poronienie boli?

Utrata dziecka nie wyklucza odczuwania bólu, a zwłaszcza tego psychicznego, ale kobiety zwykle opisują ten ból jako podobny do tego odczuwanego podczas krwawienia menstruacyjnego.

Jak wywołać zakończenie ciąży?

Mimo że wykonywanie aborcji w Polsce jest niezgodne z prawem, to wciąż wiele kobiet chce decydować o swojej przyszłości bez dziecka. Jak wywołać obumarcie płodu? Niżej parę sposobów, które stosują niektóre kobiety. Czy to zawsze wiąże się ze szczęśliwym zakończeniem? Naszym zdaniem żadna próba samodzielnej aborcji nie jest bezpiecznym wyjściem. Każdy człowiek ma prawo decydować o swoim organizmie, ale postępuj rozważnie i przede wszystkim w zdrowy sposób, który nie będzie zagrażać Twojemu zdrowiu.

Domowe sposoby na poronienie

mikstura z liści laurowych: ponoć wypicie szklanki wrzącej wody z dwoma paczkami liści laurowych może wywołać silne skurcze macicy. Najwięcej ogólnodostępnych opinii wskazuje na to, że enzymy z wywaru wywołują skurcze macicy, jednak nie powodują, że płód zostaje wydalony. Takie rozwiązanie wywołania poronienia może mieć bardzo poważne reakcje dla zdrowia kobiety. W konsekwencji należy niezwłocznie udać się do szpitala w celu doczyszczenia macicy (łyżeczkowanie jamy macicy).

gorąca kąpiel:
kobieta wchodzi do wanny, która wypełniona jest wrzącą wodą. Woda jest tak wrząca, że kobieta nierzadko mdleje, a do poronienia zazwyczaj nie dochodzi. Najgorsze jest to, że istnieje duże prawdopodobieństwo tego, że dziecko przyjdzie na świat z poważną wadą rozwojową.

Zgodna z prawem aborcja

W kraju każdy wariant aborcji jest niezgodny z prawem, więc wiele Polek decyduje się na usuwanie ciąży w Czechach, gdzie jest to legalne do 2 miesiąca ciąży. Poza granicami państwa — na terenie Czech obowiązuje Cię prawo czeskie, dlatego nie musisz obawiać się żadnych konsekwencji prawnych. Wszystko przebiega zgodnie z prawem, jednak przy tym możliwie jak najbardziej anonimowo. Konsultanci zatrudnieni w doświadczonych klinikach medycznych znają język polski, więc możesz w czasie telefonu wyjaśnić wszystkie swoje wątpliwości.

Co zabrać ze sobą do kliniki? Dzień przed możesz spożywać jedynie lekkostrawne dania, a 5 godzin przed zabiegiem nie można już nic jeść, pić ani palić papierosów.
Do kliniki weź ze sobą:

  1. długi T-shirt co najmniej do połowy ud,
  2. ręcznik,
  3. chłonne podpaski,
  4. wygodne klapki.

Zabieg wykonywany jest metodą próżniową pod narkozą. Usuwanie ciąży trwa około 15 minut, a cały pobyt w klinice około półtorej godziny. Usuwanie ciąży tą metodą nie wiąże się z żadnym bólem i jest stuprocentowo skuteczna. To jedyny bezpieczny dla zdrowia sposób aborcji.

Jak postępować po utracie ciąży?

Po utracie ciąży ginekolog wykona serię podstawowych badań. Jeśli jednak poronień było już więcej, lekarz zleci pakiet badań genetycznych, hormonalnych i nasienia. Poronienie może być efektem różnych problemów, dlatego podstawą do możliwości ponownego starania się o dziecko jest leczenie i zmniejszenie ryzyka kolejnego obumarcia płodu. Kluczem jest pozbycie się zaburzeń genetycznych u obojga partnerów, infekcji odpornościowych, zakaźnych czy innych powodów.

Ciąża po utracie dziecka zakończona sukcesem? Czy jest szansa?

Po zakończeniu ciąży istnieje duża szansa na to, że następna ciąża zakończy się już radosnym finałem. Przede wszystkim istotna jest poprawna diagnostyka oraz rozpoczęcie odpowiedniego leczenia

Kiedy starać się o dziecko po zakończeniu ciąży? Zaleca się, że partnerzy powinni odczekać więcej niż 3 miesiące.

Ostatnia aktualizacja

5/5 - (78 głosów)