Aborcja farmakologiczna

Metoda aborcji, która również często nazywana jest domową (wiele kobiet decyduje się ją przeprowadzić w domu). Aborcja farmakologiczna (ang. medical abortion) to niestety często niebezpieczny sposób usunięcia ciąży. Poznaj skutki uboczne, skuteczność i jakie środki są do aborcji farmakologicznej wykorzystywane.

Aborcja farmakologiczna
Aborcja farmakologiczna w Polsce

Aborcja farmakologiczna w Polsce

Zastanawiasz się, czy aborcja farmakologiczna w Polsce jest legalna? Obecnie wszystkie formy usuwania ciąży są całkowicie zakazane. Co więcej, obecnie nie można zakupić odpowiednich tabletek do przeprowadzenia tej metody aborcji. Zasięgnięcie rady lekarza i prośba o receptę również nie przyniesie oczekiwanego rezultatu. Jedyną, ale skrajnie nieodpowiedzialną możliwością jest zakup przez internet. Niestety, ale jest to miejsce, które czeka na naiwne kobiety, które desperacko szukają tanich tabletek do przeprowadzenia aborcji farmakologicznej. W większości przypadków zamówione pigułki na poronienie są podróbkami, witaminami, czy innymi substytutami. Zalecamy zachowanie szczególnej ostrożności!

Skuteczność aborcji farmakologicznej

Skuteczność jest mocno uzależniona od czasu trwania ciąży. Przyjmuje się, że najwyższy procent skuteczności jest do 6 tygodnia ciąży. Po tym czasie spada niemal do 0. Spora część kobiet nie jest tego świadoma i zamawia tabletki online, tym samym dają się oszukać osobom, którym zależy na masowym zysku. Skuteczność aborcji farmakologicznej jest wątpliwa i nawet przeprowadzenie jej w pierwszych tygodniach nigdy nie da 100% skuteczności. Nie ma również pewności co do bezpieczeństwa zabiegu aborcji domowej – bardzo dużo zależy od organizmu kobiety. Często kobieta wymaga kontroli lekarskiej po użyciu środków farmakologicznych.

Tabletki poronne – sprawdź więcej informacji zanim zamówisz online!

Powikłania po aborcji farmakologicznej

Skutki uboczne zależą od ogólnego stanu zdrowia pacjentki. Przerwanie ciąży tabletkami jest nieodpowiedzialne i często podejmowane przez niewiedzę kobiet.

Do najczęstszych powikłań po aborcji farmakologicznej zaliczamy:

  • Stany lękowe
  • Bolesne skurcze brzucha (w różnym nasileniu)
  • Obfite krwawienie i plamienia
  • Problemy ze snem
  • Brak płodności w przyszłości
  • Nudności
  • Podwyższona temperatura ciała
  • Zawroty głowy
  • Biegunkę
 
Aborcję farmakologiczną w większości przypadków promują zorganizowane grupy przestępcze, którym zależy na masowym zysku! Przestrzegamy przed oszustami.
Powikłania po aborcji farmakologicznej

Przebieg aborcji farmakologicznej

Na czym polega aborcja farmakologiczna i jakich środków się używa? Aborcja farmakologiczna jest przeprowadzana (zazwyczaj) dwuetapowo. Do jej wykonania używa się tabletek, które nie są do tego przeznaczone. Na początku następuje przyjęcie mifepristonu, który powoduje odklejenie komórki jajowej od ścianki macicy. Po upływie 30-40 godzin, przyjmuje się mizoprostol – przeważnie dopochwowo. Mizoprostol ma za zadanie wywołać bardzo silne skurcze macicy, które z kolei powodują wydalenie odklejonego już płodu (wydalenie tkanki ciążowej). Cały zabieg aborcji farmakologicznej może trwać nawet kilka dni, w trakcie którego można odczuwać silny ból i doznać obfitego krwawienia. Zdarzają się przypadki, że kobieta nie jest w stanie dokończyć zabiegu poronienia (ból, krwawienie) i wymaga hospitalizacji.

Alternatywa aborcji farmakologicznej

Jeśli jesteś kobietą, która szuka pomocy w usunięciu ciąży, nie wybieraj aborcji farmakologicznej. Wybierz bezpieczny i skuteczny zabieg w profesjonalnych klinikach aborcyjnych, które znajdziesz za granicą, np. w Czechach. Pamiętaj, że życie jest tylko jedne i nie warto podejmować zbędnego ryzyka. Zabieg w klinice jest przeprowadzany w znieczuleniu ogólnym w kilka minut. Warto zadzwonić i spytać jeśli pojawią się wątpliwości.

Najczęstsze pytania

Jestem po aborcji farmakologicznej

Wiele kobiet znajduje się w sytuacji, w której dokonały aborcji farmakologicznej. Niestety, ale pojawia się pytanie, czy na pewno wszystko przebiegło prawidłowo, czy nie dojdzie do poważnych skutków ubocznych, czy przyszła ciąża będzie możliwa. Aborcja farmakologiczna nie daje 100% skuteczności ani bezpieczeństwa zabiegu – reakcja organizmu może być jednak różna. Należy mieć to na uwadze decydując się na poronienie tą metodą. Aborcja medyczna może nieść za sobą wiele konsekwencji zdrowotnych.

Aborcja farmakologiczna do kiedy?

Wiele stron zakłada, że aborcja farmakologiczna może zostać wykonana nawet do 12 tygodnia trwania ciąży. Rzeczywistość jest jednak zupełnie inna. W pierwszych tygodniach (do 6) skuteczność jest niska, ale są szanse na powodzenie zabiegu. Po 6 tygodniu ciąży skuteczność metody farmakologicznej diametralnie spada i jest bliska 0! Strony, które czerpią korzyści ze sprzedaży tabletek “przedłużają” okres możliwej aborcji, aby wyłudzić więcej pieniędzy od kobiet w potrzebie.

Aborcja farmakologiczna cena

Cena aborcji farmakologicznej zazwyczaj zaczyna się od setek złotych, a może skończyć na kilku tysiącach. Wszystko zależne jest od tego, czy usunięcie ciąży przebiegnie przy pierwszej próbie. Użycie środków farmakologicznych może okazać się droższe niż wizyta w klinice aborcyjnej.

Czy po aborcji farmakologicznej można zajść w ciążę?

Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Każda kobieta i jej organizm jest inny i może inaczej zareagować na tabletki potrzebne do aborcji. Przyjmuje się jednak, że znaczny odsetek kobiet po aborcji farmakologicznej nie może lub ma problem z ponownym zajściem ciąży. Warto wziąć to pod uwagę i jeśli planujesz w przyszłości zostać rodzicem – wybierz przerwanie ciąży (metodą próżniową) w klinice aborcyjnej za granicą. Wybór metody próżniowej jest bezpieczne dla zdrowia i możliwe jest ponowne zajście w ciążę.

Ostatnia aktualizacja

5/5 - (63 głosów)